Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,287.67
-819.57
Ethereum
$3,886.26
+74.44
Litecoin
$84.48
-0.37
DigitalCash
$30.08
0
Monero
$142.41
+0.86
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.72
-0.11
Dogecoin
$0.17
-0

Tezos (XTZ) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap10. Sırada Yer Alıyor..

0 674

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tezos Nedir?

Tezos; dünyanın ilk kendinden tanıtımı gelişen benzersiz bir blockchain akıllı sözleşme platformudur. Ethereum ve Bitcoin gibi yerleşik sanal paralar aklımıza kazınmışken, Tezos kripto para biriminin geleceğini başarıya yükseltilebilir bir yol olarak görüyor.

Kripto Para teknolojisi, son gelişmelere ayak uydurmanın oldukça zor olduğu bir hızda ilerliyor. Blockchain’iniz kullanılabilir hale geldiğinde neden en son teknoloji ile donatmıyorsunuz. Yeni yenilikler ortaya çıktıkça Tezos, blok zincirlerinin en ileri seviyede kalacağını öngörüyor.

Tezos (XTZ) Nasıl Çalışır?

Köklü coinler üzerinde dikkate değer birkaç iyileştirme yapmayı amaçlayan eşler arası, dağıtılmış ve izinsiz bir ağdır. Özellikle, ekip kendi kendini değiştirme ve zincirleme yönetişim hakkındaki ana fikirleri satıyor. Birkaç temel özelliğine bir göz atalım:

Zincir İçi Yönetimi..

Kilit özellik, tüm paydaşların platformun yönetimine ve yönetişimine dahil edilmesidir. Paydaşlar Tezos protokolündeki değişikliklere ve hatta oylama prosedürünün kendisinde değişikliklere oy verebilir. En basit durumda, paydaşlar kod veya protokoldeki değişiklikleri onaylayacak veya veto edeceklerdir.

Kod Gelişimi..

Tipik bir blockchain işlevini yerine getirmek için aşağıdaki 3 protokolü kullanır:

  • Ağ protokolü – blokları ve yayın işlemlerini keşfeder
  • İşlem protokolü – bir işlemi nelerin geçerli kıldığına karar verir
  • Konsensüs protokolü – benzersiz bir zincirde konsensüsün nasıl elde edileceğini belirler

Bununla birlikte, Tezos’un durumunda, bir blockchain’in ihtiyaç duyduğu farklı işlem ve fikir birliği protokolleriyle uyumlu genel bir ağ kabuğu kullanırlar. Başka bir deyişle, modüler bir tarz düşünülerek inşa edilmiştir. Blockchain, daha sonra proje olgunlaştıkça demokratik olarak yönlendirilecek bir tohum protokolü ile başlatılır.

Kaynak kodu, bu kadar iddialı bir projeye ve teknik gereksinimlerine uyması gereken hızlı, esnek, işlevsel bir programlama dili olan OCaml’de uygulanmaktadır.

Likit Proof-of-Stake..

Resmi Medium kanalı aracılığıyla bir göreve göre, konsensüs alternatif delege edilmiş bir proof-of-stake (dPOS) yöntemiyle elde edilmektedir.  Likit proof-of-stake bu yaklaşım için önerilen addır.

EOS gibi tipik bir dPOS kripto para birimi, kullanıcıları güvenlik ve ademi merkeziyetçilik pahasına büyütmeye odaklanır. Ancak Görünüşe göre Tezos, dPOS’un masaya getirebileceği faydalardan yararlanarak hem güvenlik hem de ademi merkeziyetçilik arasındaki boşluğu doldurmak istiyor.

Fırında Pişirme..

Oldukça eğlenceli olan Tezos, başvurma işlemine “pişirme” adını verir. Bu blockchain modelinde, fırıncılar mevduat taahhüt eder ve blokları imzalamak ve yayınlamak için ödüllendirilir. Fırıncılar tarafından yapılan herhangi bir kötü davranış, kayıp bir depozitle sona erecektir. En son verilere göre , ağın güvenliğine ve güvenliğine katkıda bulunan 450’den fazla fırıncı zaten var.

Temel felsefelerden biri sanal bir demokrasi etrafında döndüğünden, herhangi bir jeton sahibi pişirme ve oylama haklarını ağdaki diğer kişilere devredebilir

Tezos Takım..

Proje Arthur Breitman’ın vizyonudur. Fransız doğumlu Breitman, Morgan Stanly ve Goldman Sachs gibi büyük şirketler için önemli bir deneyime sahiptir. Eşi Kathleen ile birlikte, şimdi bir San Francisco ofisinden kripto para birimi projesini yönetiyorlar.

Arthur Breitman , finans sektöründe çalışma deneyimi olan bir bilgisayar bilimcisi ve matematikçidir.  Bitcoin’in tarihsel yükselişini ve benimsenmesini en başından beri yakından takip etti ve “gelişemediğini” ve bunun yerine sert çatallara yol açtığını kaydetti. Önerilen çözümü bugün var olan Tezos projesidir.

Kathleen Breitman  , daha önce Bridgewater Associates ve R3 gibi ünlü şirketler için çalışan finans sektöründe deneyime sahiptir. İkincisi, dağıtık veritabanı teknolojisi hakkında fikir verdi.

Arthur 2014 yılında kendi kendini değiştiren kripto para birimi vizyonu hakkında iki makale yayınladı. O kağıtlar o zamandan beri mevcut Tezos teknik raporlarına dönüştü . Ertesi yıl ABD’de Dynamic Ledger Solutions (DLS) adlı bir şirket kurdu .

Tezos Ekibi..

Projenin yaygın tanıtımına rağmen, ekibin geri kalanı hakkında çok az bilgi biliniyor. Web sitesi üzerinden çalışan bilgisi yoktur ve LinkedIn üzerinden kazma konusunda küçük ipuçları verilmiştir. Ancak son zamanlarda yapılan bir twitter yazısı, ikonik Eyfel Kulesi’nin önünde bir Paris ofisinde Tezos ekibi gibi görünen şeyleri gösteriyor.

Yatırımcılar..

Dikkate değer girişim kapitalisti Tim Draper , DLS’deki% 10 hisseye karşılık işletme ücretlerinin ödenmesine yardımcı olmak için 1,5 milyon dolar katkıda bulundu. Buna ek olarak, Polychain Capital 10 milyon dolarlık dijital para fonunun bir kısmını projeye tahsis etti. Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures gibi ortakları içeren fon 2016’nın sonlarında açıklandı. Polychain, bir sonraki kripto para birimi boğa piyasasını sürmek umuduyla Golem ve MakerDAO gibi diğer projelere yatırım yaptı.

Tartışma..

Proje en başından beri sorunlardan adil bir şekilde pay almıştır. Breitman’ı ve Tezos ICO’nun birçok yatırımcısını etkileyen bir dizi dava ile sonuçlandı.

Fikri mülkiyet..

Başlangıçta Dağıtılmış Defter Sistemleri Tezos kaynak kodu üzerinde fikri mülkiyet haklarını elinde tuttu. ICO anlaşmasına göre Breitman, toplum uğruna DLS (tüm önemli IP hakları dahil) satın alacak resmi bir vakıf kuracaktı.

Bununla birlikte, anlaşmanın bir parçası olarak Breitman ve Tim Draper, ICO’dan toplanan tüm fonların% 8,5’ini ve aynı zamanda tüm dolaşan Tezzamanların% 10’unu almayı bekliyorlardı.

DLS ve Tezos vakfı arasındaki şeffaf ilişki olduğu iddia edilen resmi bir belge, başlangıçta şirketler twitter platformu aracılığıyla ilan edildikten sonra web sitesinden alınmıştır.

İç Güç Mücadeleleri..

Bir sonraki sorun Breitman’ın vakfı kurmasından sonra ortaya çıktı. İsviçre yasaları bağımsız partilerin yönetim kurulunda yer almasını gerektirdiğinden, Breitman daha önce tanıdıkları Johann Gevers’den yeni oluşturulan Tezos vakfının başkanlığını yapmasını istedi.

Johann, Tezos’un kontrolünü etkili bir şekilde ele geçirdi ve Breitman’ın istemediği şekilde fon akışını ve gelişimini tehdit etti.

KYC / AML..

Haziran ayı sonlarında yapılan bir duyuruda, Vakıf beklenmedik bir şekilde Müşterinizi Tanıyın / Kara Para Aklamayı Önleme kontrollerini açıkladı.

ICO zaten bir yaşında olduğu için bu durum birçok yatırımcıyı hazırlıksız yakaladı. Tahmin edebileceğiniz gibi, topluluk bu gelişmeye özellikle iyi tepki vermedi.

ICO ve Ticaret Geçmişi..

ICO’nun tamamlanmasının ardından Tezos vakfı 66000 Bitcoin ve 361000 Eter topladı . Sadece 13 gün içinde yatırımcılar aracılığıyla projeye 232 milyon dolarlık bir fon gönderildi. O sırada herhangi bir ICO için kayıt ayarı tutarı. Bu sadece 2 yıl öncesine göre çok büyük bir başarı. Bay Breitman, birkaç büyük bankayı projesine kabaca 5 ila 10 milyon dolar yatırım yapmaya ikna edemedi.

Piyasa Durumu..

XTZ, 24 Haziran 2017’de jeton başına yaklaşık 3 $ fiyatla piyasaya sürüldü . Aralık 2017 ortalarında kripto para piyasasında alım çılgınlığının zirvesinde 10,50 $ zirveye ulaştı . Ancak fiyat o zamandan bu yana pazarın geri kalanı ile birlikte) ve Ağustos 2018 de oldukça keskin bir şekilde düştü. 2,65 dolar civarında işlem görüyor . Günlük hacimler oldukça sağlam ve Bitcoin (BTC), Eter (ETH) ve Tether (USDT) ile eşleştirilmiş 2 milyon dolarlık markanın üzerinde işlem görüyor.

28.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 10. Sırada yer alıyor.

 

28.02.2020 tarihi itibariyle Tezos Coin (XTZ) birim fiyatı ₺17,47 TRY, 0,00031876 BTC olarak işlem görmektedir.

Madeni Para Arzı ve Sürdürülebilirlik..

CoinMarketCap’a göre , para havuzunda toplam 763 milyon “Tezzies” arzı bulunmaktadır. Canlı blockchain (mainnet) henüz başlatılmadı. Bununla birlikte, Tezos topluluğu şu anda; ana ağ olacak bir ağ çalışması yürütüyor.

XTZ’yi nereden satın alabilir ve saklayabilirsiniz?

Tezzies henüz hiçbir büyük borsaya entegre değil. Bu, büyük olasılıkla, bazı ek seçenekler eklenene kadar projenin daha geniş bir şekilde benimsenmesini önleyecektir. Bu arada, ICO’da yatırımcı değilseniz, XTZ’yi şu ülkelerde satın alabilir ve satabilirsiniz:

  • Gate.io
  • HitBTC

ve bazı küçük borsalar. Bununla birlikte, şu anda resmi bir cüzdan yok, bazı sosyal medya yayınlarına göre Tezzies, komut satırı yoluyla bir cüzdanda saklanabilir. Böyle bir çözüm elbette sadece programcılara uyacaktır.

TezBox , tarayıcınızdan erişilebilen kullanıcı dostu bir web cüzdanı sağlar. Bu topluluk odaklı bir cüzdan ama web cüzdanlarının ciddi bir güvenlik tehdidi olduğunu vurgulamak zorundayız ve madeni paralarınızı bu şekilde saklamak ve almak tamamen kullanıcının riski altındadır.

Obsidian sistemleri kısa bir süre önce Ledger Nano S için güvenli depolama için hoş bir gelişme olarak sunulan bir cüzdan uygulamasını duyurdu .

Analiz..

Kurucular Arthur ve Kathleen Breitman Tezos lansman partisi için yakın zamanda NewYork’ daydı. Naomi Brockwell, Tezos beta ağını ve Tezos vakfını çevreleyen bazı konuları tartışmak için onlarla görüştü:

Tezos dünyasında gri alan yok gibi görünüyor. Onları sevin veya onlardan nefret edin, kesinlikle çok dikkat çekiyorlar. Kendilerini geliştiren blockchain ve topluluk önderliğindeki yönetişim iddialarının arkasında tutkuları yüksek. Bugün piyasaya sürülen birçok kripto para birimi projesinde olduğu gibi, büyük bir savaş sandığına sahip olmak mutlaka bir başarı işareti değildir. Ancak bu, projenin de başarısızlığa mahkum olduğu anlamına gelmez.

ICO sona erdi ve bir yıllık tecrübesi ile Tezos ekibinin artık bu iddialı vaatleri yerine getirmesi gerekiyor. Tüm tartışmalar, eğer bu dikkati yararlı bir şeye dönüştürebilirlerse, bir fayda olabilir. Öğrenmek için sadece beklememiz ve görmemiz gerekecek.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.