Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Vertcoin (VTC) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 177. Sırada Yer Alıyor..

0 1.301

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vertcoin Nedir?

Vertcoin; kullanıcılarının sahip olduğu merkezi olmayan bir para birimidir. Bitcoin ve Litecoin ile aynı zincirdeki bir P2P kripto para birimidir. İki öncüsü gibi Vertcoin de sadece bir para birimi olarak var ve dağıtılmış fikir birliğine ulaşmak için iş kanıtı (PoW) kullanıyor.

Bununla birlikte, iki öncülünün aksine, Vertcoin madencilik fonksiyonlarını merkezi olmayan bir şekilde tutmaya adamıştır. Bu nedenle çoğu PoW coininin aksine ASIC dirençlidir.  Projelerini “halkın parası” olarak markalayan Vertcoin’in ekibi, ASIC direnişinin hem kullanıcılar hem de madenciler için daha adil, daha demokratik bir para birimi getirdiğine inanıyor. Bu hatlar boyunca Vertcoin , madenciliği genel halk için daha erişilebilir hale getirmek için tasarlanmış bir programdır.

Peki Vertcoin’i yapan nedir ve ASIC direncini nasıl garanti edebilir? Bu kılavuzda aşağıdaki bölümleri ele alacağız:

 • Vertcoin Nasıl Çalışır?
 • Ek özellikler
 • Vertcoin hakkında
 • Piyasa Geçmişi
 • VTC Satış Noktaları
 • VTC Nerede Saklanır?
 • Analiz

Vertcoin Nasıl Çalışır?

Vertcoin’in tüm shtick’i, madencilerin blok zincirinde madencilik yapmak için ASIC donanımını kullanmasını tamamen yasaklıyor. Bu, Vertcoin’in madencilik oyununa girmek için ihtiyacınız olan tek şeyin iyi bir grafik kartı veya bilgisayarınızın işlemcisi olduğunu bizi iyi günlere geri götürdüğü anlamına gelir.

Vertcoin 2014 yılında ilk başladığında, PoW konsensüsüne ulaşmak için Scrypt-N algoritmasını kullandı. O zamandan beri, Scrypt-N’ye özgü ASIC’ler ortaya çıktı, bu yüzden Vertcoin ekibi sıfırdan başlamak zorunda kaldı.  

Yaptıkları zaman, 13 Aralık 2014’te Vertcoin’i temel yazılımı güncellemelerini isteyen Lyra2RE algoritmasını hazırladılar. Lyra2RE’nin teknik incelemesine göre, yeni algoritma ekibin “bellek kullanımını ve zaman maliyetini bağımsız olarak değiştirmesine izin vererek ASIC’lere karşı daha fazla direnç sağladı.

Ekip, Whitepaper’ ın sonucuna karşı Lyra2RE’nin ASIC direncini açıklamaya devam ediyor. Scrypt-N’nin aksine, zaman maliyeti ve bellek maliyeti birbirinden ayrılarak bize her iki parametre üzerinde bağımsız kontrol sağlıyor. ASIC’lerin Scrypt-N için geliştirilmesi Lyra2RE için olduğundan daha kolay olmuştur. Çünkü Scrypt’in N faktörünün arttırılması sadece algoritmanın daha fazla tekrarını yapmayı gerektiriyor.  Lyra2 altında, zaman maliyetini arttırmak sadece daha fazla yinelemeyi içermekle birlikte, bellek gereksinimini arttırmak potansiyel ASIC cihazlarının her bir iş parçacığı için fiziksel olarak daha fazla bellekle tasarlanması gerektiği anlamına gelir. Gelecekte, ASIC’ler Lyra2RE için geliştirildiyse, daha yüksek bir bellek gereksinimine uymak zorunda kalacağız ve bu ASIC’ler artık düzgün çalışmayacaktı.

Lyra2RE’yi uyguladığından beri, ekip 10 Ağustos 2015’te başka bir hard forkla Lyra2REv2’ye yükseltti. Bir botnet ağın hash gücünün yüzde 50’sini kontrol ettiği için bu güncelleme gerekliydi.

Şimdiye kadar, Lyra2REv2 ASIC madencilerini uzak tutmak için hile yaptı. Bu nedenle, uygulanabilir tek madencilik donanımı bir GPU veya CPU’dur.

Ek özellikler

Vertcoin Tek Tıkla Madenci

Vertcoin “Halkın parası” ise, Tek Tıkla madencilik ile halkın madencilik programıdır. Tek Tıkla madenci, Vertcoin’i mayınlamak kullanabilecek en kolay yazılımdır. Tek Tıkla madenciyi Vertcoin’in web sitesinden indirerek madenciliğe başlayabilirsiniz. İndirdikten sonra, madencilik ödülleriniz için bir cüzdan adresi girmeniz, katılmak için bir madencilik havuzu seçmeniz ve GPU veya CPU ile madencilik yapıp yapmayacağınızı belirtmeniz gerekir. Bu temel kurulumdan sonra madenciyi çalıştırabilir ve Vertcoin kazanmaya başlayabilirsiniz.

Birleştirilmiş Madencilik

MobileCash ve Unitus, benimki Vertcoin ile birleştirebileceğiniz iki madeni para.

Bu özellik madencilerin aynı anda birden fazla blockchain madenciliği yapmasını sağlar. Etkili bir şekilde, bir madencinin sunduğu her karma her iki para biriminin toplam karma hızına katkıda bulunur ve bu da her iki ağdaki kriptografik algoritmaların çözülmesiyle sonuçlanır.

Vertcoin Büyük Kardeşlerine Nasıl Yığar

Her bir madeni para biriminin özelliklerini değerlendirebilmeniz için birlikte attığımız küçük bir grafik:

Madeni para Vertcoin Bitcoin Litecoin
Arz 84.000.000 21.000.000 84.000.000
Algoritma Lyra2REv2 SHA256 scrypt
Blok zamanı 2.5 dakika 10 dakika 2.5 dakika
Ödül Yarıları 840.000 (~ 4 yıl) 210.000 (~ 4 yıl) 840.000 (~ 4 yıl)
Zorluk Ayarı Her blok Her 2016 blokta Her 2016 blokta
GPU / CPU Madenciliği Evet Evet Evet
ASIC Madencilik Hayır Evet Evet
Segwit Etkin Evet Evet Evet
Yıldırım Ağı Beta Beta Beta
Atomik Değişim Geliştirilmekte Geliştirilmekte Geliştirilmekte

Vertcoin hakkında

Tarih

Vertcoin projesinin arkasındaki tarih veya ekip hakkında çok az şey biliniyor. Web sitesinin başlangıçta bir takım sayfası vardı. Ancak o zamandan beri kaldırıldı. Bildiğimiz, projenin büyük ölçüde gönüllü olduğu için olabilir.

Gelişme bağışlarla tamamen finanse edildiğinden, evrim son yıllarda gördüğümüz ICO dalgasından biraz farklıydı. ICO yok. Airdrop yok. Premine yok. Vertcoin açıkça farklı bir yaklaşım benimsiyor. Geliştiricilerin ve topluluğun burada ICO’larda bağış toplama vurgusu ile karşılaştırıldığında ön planda ve merkez olduğu görülmektedir.

Yol Haritası ve Ne Yapmalı

Vertcoin ekibi; bu Trello panosunda takip edebileceğiniz bir dizi yol haritası kilometre taşına sahiptir.  

 • Yeni Multicoin Yıldırım Cüzdanı – LitBox Projesi (LIT üzerine kurulu)
 • VertHash – Yeni Madencilik Algoritması
 • Çok Platformlu Tek Tıklama Madencisi yeniden yazma / UX yenilemesi
 • [Bounty] Vertcoin iOS Cüzdanı

Piyasa Geçmişi..

2015 öncesi tüm madeni paralar gibi Vertcoin de Mt. Gox hacklendi, tüm pazarda soğu havalar estirdi.

Bu nedenle; ilkbahar / yaz 2017’deki canlanmaya kadar nispeten pasifti. O zamandan beri, pazarın kap merdivenlerini tırmanmaya devam etti. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10.14 dolara ulaştıktan sonra, 424 milyon dolarlık piyasa değerinden mevcut ~ 14 milyon dolarlık değere doğru yavaş bir düşüş yaşandı.

2018 yılı sonu itibariyle 0,30 dolar civarında işlem gördü.

02.03.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 177 Sırada yer alıyor.

 

02.03.2020 tarihi itibariyle Wertcoin (VTC) birim fiyatı ₺1,95 TRY, 0,00003566 BTC olarak işlem görmektedir.

Gelişme istikrarlı bir şekilde devam ederken, fiyatların eski ihtişamını kazanmadan önce muhtemelen kripto pazarında bir toparlanma göreceğiz.

VTC Satış Noktaları..

BittrexPoloniex ve Upbit’de de iyi bir hacim olmasına rağmen, VTC / BTC ticaret çiftleriyle pazara hakim . 

Ne yazık ki, Bitcoin, Vertcoin’i değiştirmek için kullanabileceğiniz tek para birimidir. Ülke para birimleri ile ticaret sağlayan daha az bilinen borsalar vardır. Ancak hacim özellikle düşüktür ve muhtemelen Bitcoin çiftlerine bağlı kalmak en iyisidir.

VTC Nerede Saklanır?

Kendinize bir yığın Vertcoin satın aldıktan sonra, birkaç depolama seçeneğiniz var. Donanım cüzdanları için Ledger Nano S ve Trezor, Vertcoin desteği sunar. Bir yazılım cüzdanı istiyorsanız, Vertcoin’in çekirdek cüzdanını veya Electrum türevini indirebilirsiniz. Son zamanlarda bir mobil cüzdan piyasaya sürüldü ve uzun süreli depolama isteyenler için bir kağıt cüzdan bile var.

Analiz..

Şimdiye kadar, Vertcoin ekibi, para biriminin ASIC dirençli kalmasını sağlamak için Vertcoin’in temel yazılımını güncellemenin zirvesinde kaldı. Tek Tıkla madenciye ek olarak, ASIC direnci bu madeni parayı küçük çocuğa bakmak gibi hissettiriyor ve Vertcoin’in topluluğunu tüm bilgi ve beceri seviyelerinden kripto meraklılarına açık tutuyor.

Litecoin’in Bitcoin’in altınlarına gümüş oynamasına inanılırsa, belki de Vertcoin, grubun bronzu olarak yolunu büyütmeye çalışıyor. Litecoin ile zaten başarılı bir atomik takası vardı ve ekip Lightning Network işlemlerini ve atomik takasları tanıttı. Daha fazla gelişmenin başarısıyla, Vertcoin’in bronz madalya statüsü için en iyi iki 10 coin arasında bir proje olabilir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.