Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$52,011.23
+227.29
Ethereum
$3,009.03
+84.66
Litecoin
$69.05
-1.79
DigitalCash
$29.95
+0.02
Monero
$125.55
+5.6
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$26.96
-0.17
Dogecoin
$0.09
-0

Wanchain (WAN) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap134. Sırada Yer Alıyor..

0 1.189

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Wanchain Nedir?

Wanchain; farklı blok zincirleri arasında, zincirler arası transferler uygulayarak yeni bir dijital varlık pazarı oluşturuyor. Şu anda ekosistemde bulunan çeşitli madeni paralar, jetonlar ve blok zincirlerinin sayısı ile, şu anda aralarında değer alışverişi yapmak için etkili, merkezi olmayan bir yol yoktur. Bağımsız bir blockchain olarak Wanchain, bu varlıkların değişimi için bir çerçeve sağlamak üzere bağımsız zincirlerin hesaplarını birbirine bağlar.

Platform sadece para transferleri için değil. Akıllı sözleşmeler, gizlilik koruma protokolleri ve yerel Wancoin (WAN) jetonu sayesinde, diğer şeylerin yanı sıra, sayısız finansal uygulama oluşturmak için Wanchain’i kullanabilirsiniz.

Bu Wanchain kılavuzunda, aşağdaki başlıkları inceleyeceğiz;

 • Wanchain Nasıl Çalışır?
 • Wanchain Ekibi ve İlerleme Durumu
 • Piyasa Durumu
 • WAN Nereden Alınır
 • WAN Nerede Saklanır?
 • Analiz

Wanchain Nasıl Çalışır?

Ethereum’dan çatallansa da , Wanchain tamamen ayrı bir blok zinciridir ve  Wancoin (WAN) bir ERC20 jetonu değildir. Platformda çok fazla parça var, ancak çapraz zincir iletişim protokolü her şeyin arkasında omurga.

Zincirlerarası İletişim Protokolü..

Çapraz zincir iletişim protokolü, Wanchain ve diğer zincirler arasında veri aktarımı için bir yol sağlar.  Protokolün üç fonksiyonel modülü vardır:

 • Kayıt modülü: Bir işlemin kaynaklandığı zinciri ve aktarılan varlığı kaydeder.
 • Çapraz zincir işlem veri iletim modülü : Wanchain’e zincirler arası işlem talebini başlatır, doğrulayıcı düğümün başarılı olup olmadığını kabul eder ve doğrulayıcı düğümden orijinal zincire yasal işlemi kolaylaştırır.
 • İşlem durumu sorgu modülü : İşlemin durumunu izler.

Esasen, zincirler arası iletişim protokolü, Wanchain ile varlık alışverişi yapmanızı sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanır ve bunun tersi de geçerlidir.

Doğrulama Düğümü Konsensüs Algoritması..

Wanchain, bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasına hareket ederken Ethereum’u takip edecek.  Platform muhtemelen Plazma ve Raiden Ağı gibi çözümler de uygulayacak. PoS temel alınarak, genel ağı ve bölünmüş işlem ücretlerini koruyan üç tür doğrulama düğümü vardır:

 • Kuponlar: çapraz zincir işlem geçirmez düğümler
 • Doğrulayıcılar : genel doğrulama düğümleri
 • Storemen : kilitli hesap yönetimi düğümleri

Kuponlara işlem ücretinden teminat ödenmektedir. Buna karşılık, orijinal hesap ile Wanchain kilitli hesabı arasındaki işlemin kanıtını sağlarlar. Bu kanıt yanlışsa, güvenlik teminatı holding hesabından alınır ve Kupon artık işlemlere yetki veremez.

Doğrulayıcılar, işlem ücretinin bir kısmı karşılığında Wanchain’in blok zincirindeki işlem verilerini kaydeder.

Storemen , ücretin bir kısmını almak için çevrimiçi kalmalı ve kendi anahtar paylaşımlarını (aşağıda daha fazlası) sürdürmelidir.

Doğrulama düğümü çalıştırmak için yeterli WAN’a sahip değilseniz, yine de genel bir düğümü çalıştırabilirsiniz. Genel bir düğüm olarak, işlemleri doğrudan doğrulamazsınız. Bunun yerine, bahsinizi, işlem ücretlerinin bir kısmını size geri dağıtan bir doğrulama düğümüne emanet edersiniz.

Kilitli Hesap Oluşturma Şeması..

Wanchain , birden fazla taraf olduğunda fonları ve anahtarları güvence altına almak için Kilitli Hesap Oluşturma Şemasını kullanır . Shamir’in Gizli Paylaşım Şemasına dayanarak, bir anahtarı etkili bir şekilde paylaşımlara ayırır ve dahil olan tüm katılımcılara dağıtır.

Storemen, işlemler için kilitli hesapların uygun anahtar paylaşımlarını korumak ve yönetmekle sorumludur.

Bu anahtar paylaşım dağıtım yönteminin birkaç faydası vardır. Wanchain çok partili hesaplamalar yoluyla kilitli hesaplar oluşturduğundan, ademi merkeziyetçilik artar. Daha fazla istikrar var, çünkü kilitli bir hesap için imza üretmek üzere her bir anahtar paylaşıma ihtiyacınız yok. Doğrulayıcılardan bazıları çevrimdışıysa, işlemler yine de minimum sayıda paylaşımla gerçekleştirilebilir.

Son olarak, kilitli bir hesabı olan herhangi bir işlem orijinal zincir yoluyla yapılır. Bu, herhangi bir zincirin, yeni işlem türlerine veya doğrulayıcılara ihtiyaç duymadan Wanchain ile kolayca entegre olabileceği ve etkileşime girebileceği anlamına gelir.

Akıllı Sözleşme Jetonu İşlem Anonimliği..

Wanchain, akıllı sözleşmelere gizliliği dahil eden ilk blockchain projelerinden biridir . Platform , işlemlerinizde anonimlik sağlamak için halka imzaları ve bir kerelik adres oluşturma şeklinde kullanır.

Halka imzasında, gönderen olarak imzanız diğer sahte hesaplarla karıştırılır. Bu karışım sizi gerçek gönderen olarak izlemenizi zorlaştırır. Bunun da ötesinde, Wanchain her işlem için yeni bir adres oluşturur, bu nedenle işlem modellerini tespit etmek neredeyse imkansızdır.

Wancoin (WAN)..

Wancoin (WAN) Wanchain’in yerli jetonudur. İşlemler belirli bir miktarda WAN tüketir ve işlem yaparken zincirler arası doğrulama düğümlerine WAN güvenlik depozitoları ödemeniz gerekir.

Ekip, ICO’ları sırasında 120.000 ETH’nin biraz üzerine çıkarmak için 107.1 milyon jeton sattı. Bu tokenlar arzın% 51’ini oluşturur. Ekip ICO fonlarını şu şekilde kullanıyor:

 • Yüzde 60: Araştırma ve geliştirme
 • Yüzde 10: Topluluk gelişimi
 • Yüzde 10: Pazarlama
 • Yüzde 10: Altyapı
 • Yüzde 10: Günlük işlemler

Wanchain Ekibi ve İlerleme Durumu..

Wanchain Vakfı, öncelikle Singapur’da faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ancak Austin, Teksas’ta da önemli bir varlığı vardır.

Wanchain, blockchain alanında saygın bir oyuncu olan Jack Lu tarafından kuruldu. Lu, şu anki görevinden önce Factom’u kurdu ve bir blockchain uygulama geliştirme şirketi olan Wanglu Tech’i kurdu. Wanglu Tech, açık kaynaklı Wanchain projesine birincil katkıda bulundu.

Dustin Byington daha önce Wanchain Başkanı olarak görev yapmıştı. Byington, 2014 yılında Bitcoin Koleji’ni kuran bir blockchain gazisi ve aynı zamanda makineleri güvenli ve tutarlı bir şekilde uygulamaları çoğaltmak için bir yazılım mekanizması olan Tendermint’i kurucu ortak. Byington, blockchain girişimcilerini geliştiricilere bağlamak için bir platform olan Satoshi Talent’i de kurdu.

Mayıs 2018’de Byington, TWO12’yi başlatmak için Wanchain Vakfı’ndan ayrıldı. Yeni şirket hakkında çok fazla bilgi yok. Ancak, sanki güvenlik belirteçleri etrafında dönüyor ve Wanchain ekosisteminin bir parçası olacak gibi görünüyor.

Wanchain ekibi ana ağlarını Ocak 2018’de başlattı. Temmuz 2018’de Wanchain 2.0’ı yayınladılar. Bu sürüm özellikle Ethereum ile birlikte çalışabilirliği içeriyordu. Wanchain’in yol haritasındaki bir sonraki önemli kilometre taşı Bitcoin ile birlikte çalışabilirlik sağlayan sürüm 3.0’dır. Daha sonra, 4.0, özel zincirlerle entegrasyon sağlanacak.

Temmuz 2017’de Wanchain Vakfı , bir blockchain hızlandırıcısı olan WanLabs’ı duyurdu . Hızlandırıcıya en az altı proje katıldı. Ancak ilk duyurudan bu yana önemli bir güncelleme olmadı ve WanLabs web sitesi artık mevcut değil.

Rekabet Durumu..

Wanchain tüm finansal piyasayı ele aldığından, rakip olmayı düşünebileceğiniz birkaç proje daha var. Ripple ve Stellar , finansal kurumlara yoğun katılımları ile projeyle en karşılaştırılabilir olabilirler.

Ark ve çakışan Akıllı Köprüler de farklı dijital varlıkların blok zincirlerini birbirine bağlamak için çalışıyor. ICON , birlikte çalışabilirliğe de odaklanmaktadır. Ve Wanchain kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturabildiğiniz için, Ethereum bir rakip olarak bile düşünülebilir.

Wanchain, tüm finansal ekosistemi oluşturmak için diğer birçok büyük projenin işlevselliğini birleştirmesi bakımından benzersizdir. Ayrıca, isimsiz akıllı sözleşmeler sağlamak için halka imzaları ve bir kerelik adresleri kullanan birkaç projeden biridir. Enigma diğer birkaç kişiden biridir.

Piyasa Durumu..

WAN fiyat grafiği, 2018 altcoin pazarının örnek bir resmini çiziyor. Madeni para, Nisan 2018’de ilk kez ticarete hazır hale geldiğinde olumlu ve kısa süreli bir koşuya sahipti. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,00 $ (~ 0.00102 BTC) seviyesinin biraz altında olması, Mayıs ayının başına kadar sürdü. Ancak o zamandan beri, fiyat düşmeye devam etti ve 2019 yılında 0.45 $ (~ 0.000106 BTC) seviyelerine kadar düştü.

WAN fiyatı, 2019 yılı Temmuz ayında Wanchain 2.0’ın piyasaya sürülmesine denk gelen yüzde 40’lık kısa bir kazanım yaşadı. Ancak uzaklaştırma bu kazancın (ve sonraki zararın) yalnızca grafikte bir artış olduğunu ortaya çıkarır.

26.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 134. Sırada yer alıyor.

 

26.02.2020 tarihi itibariyle Wanchain Coin (WAN) birim fiyatı ₺1,45 TRY, 0,00002677 BTC olarak işlem görmektedir.

Diğer küçük ölçekte altcoinlerine benzer şekilde, WAN fiyatı görünüşte genel pazarın merhametindedir.  Wanchain ekosisteminin büyümesi, elbette, fiyatın yanı sıra yol haritası kilometre taşlarının tamamlanmasına da yardımcı olmalıdır.

WAN Nereden Alınır..

Binance , WAN’ı Bitcoin ve Ethereum ile bir ticaret çifti olarak destekliyor. XRP ile WR Bitrue üzerinden de satın alabilirsiniz.

WAN Nerede Saklanır?

WAN’ınızı Wanchain tarafından sağlanan cüzdanda saklamalısınız . Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. Şu anda yalnızca WAN ve ETH’ye sahip olmasına rağmen, yakında çok sayıda ek para birimini destekleyecek.

Ek olarak, Wanchain cüzdanını Trezor veya Ledger donanım cüzdanlarıyla birlikte kullanabilirsiniz (ve kullanmalısınız) .

Analiz..

Wanchain, özel, çapraz zincir akıllı sözleşmelerle finans endüstrisini merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor. Bu teknoloji ile işletmeler aşağıdakiler için blockchain uygulamaları oluşturabilir:

 • Borçlanma ve borç verme
 • Ödemeler ve ödemeler
 • İşlemler ve borsalar
 • Yatırım ve finansman

Ayrıca, bir avuç diğer finansal hizmetler.

Bu zorlu bir proje olmasına rağmen, ekibin yatırımcılara projeyi başarabileceklerine dair güven vermesi gereken bir sicili var. Halen üretimde olan ana net V2 ile Wanchain, diğer blockchain projelerinin çoğunun önünde. Bununla birlikte, Wanchain’in ilerleyen finansal uygulamalar için yeni standart olup olmayacağını ancak zaman gösterecek.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.