Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$64,090.75
+2729.18
Ethereum
$3,066.75
+123.22
Litecoin
$81.53
+3.53
DigitalCash
$29.87
+2.14
Monero
$117.25
+4.93
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.33
+1.57
Dogecoin
$0.16
+0.01

Zcash Coin (ZEC) nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 27. Sırada Yer Alıyor.

0 603

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Zcash (ZEC) Nedir?

Zcash, zk-SNARKS olarak bilinen sıfır bilgili şifreleme kullanımı ile kriptografide genel olarak şifrelenmiş bir blockchain ve bilimsel atılımıdır. Bu çerçeve kullanıcının iki adresi kullanmasına izin verir. Biri tamamen özel ve biri şeffaf ( Bitcoin’e benzer ). İkincisi ise Korumalı ve şeffaf olan iki özelleştirilebilir mod, işleminizin tamamen anonim veya herkese açık olarak görüntülenmesine olanak tanır.

Bu kılavuzda, Zcash ile ilgili aşağıdaki bilgileri sunuyoruz:

  • Zcash Nasıl Çalışır?
  • Bitcoin’in Şeffaflığı
  • Zcash Takımı
  • Piyasa Durumu
  • ZEC Satış Noktaları
  • ZEC Nerede Saklanır?
  • Son düşünceler

Zcash Nasıl Çalışır?

Zcash önemlidir, çünkü verileriniz (ve sonuç olarak kimlik) için güvenli bir taşıma katmanı sağlar. Bu var HTTP para. Verilerinizi bir kutuda içeren zırhlı bir araba düşünün. Araçtan gelen güvenlik, başkasının kutunun içindekileri görüntülemesini ve verilerin güvenli bir şekilde geçişini sağlar.

Bitcoin ile açık, cam bir araba verilerinizi taşıyarak herkesin içeriği görmesini sağlar. Gözlemciler, hırsızlar veya diğer kötü aktörler, paranızın miktarı ya da nereye / nereden geldikleri / nereden geldikleri gibi araçta ne olduğunu görme yeteneğine sahip olabilir.

zk-SNARK’lar, belirli bir eylemin tüm ayrıntılarını ortaya çıkarmak zorunda kalmadan bir eylemi kanıtlamanızı sağlayan kriptografide bilimsel bir atılımdır. Zk-SNARK’lardan önce, birinin kullandığınız girdileri yeniden oluşturması ve yeniden test etmesi gerekir.

Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Bağımsız Değişkenleri (zk-SNARK’lar), tüm bilgilerin (gönderen, alıcı ve miktar) şifrelenmesini ve aynı zamanda çift harcamayı (başarılı kripto para birimi mimarisi için kritik bir öğe) şifrelemesini sağlayan matematiksel kanıt yapılarıdır.

Zcash Gizliliği Nasıl İsteğe Bağlı Hale Getirir?

Zcash özel işlemlerini seçici açıklama  işlevi aracılığıyla görüntülenebilir hale getirebilirsiniz  .

İşlemler, yalnızca alıcılara görüntülenebilen ek işlem verileri göndermek için kullanabileceğiniz bir not alanına sahiptir. Bu notu endüstri, mevzuata uygunluk veya diğer yasal makamların gerektirdiği şekilde özelleştirilmiş bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, toplam hesap bakiyenizi açmadan hesabınızda en az bir milyon dolar olduğunu paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bir cüzdanın özel anahtarlarına ve aslında harcama yeteneğine (bir denetleyici gibi) sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Bitcoin’in Şeffaflığı

Bitcoin’in şeffaflığının garip bir olumsuz sonucu, bilgili suçluların ortalama bir kullanıcı gizlilik almazken (madeni para mikserleri ve IP gizleme yoluyla) anonimlik kazanabilmesidir. Anonimlik yerleşik olmadığından, çoğu kullanıcı varsayılan ayarları değiştirmez. Bu şeffaflık, saldırganların cüzdanlarında kimin en çok paraya sahip olduğunu görerek en yüksek değerdeki kurbanları seçebileceği için güvenlik açıkları yaratır.

İşletme tarafında, bir işletme gizli bilgileri rakiplerden, müşterilerden ve hatta tedarikçilerden korumalıdır. İşverenler, bordronun diğer çalışanlardan ve rakiplerinden gizli tutulmasını isteyebilir. Bu ticari sırlar önemsiz değildir ve onları korumanın yararını hafife almamalısınız.

Zcash Takımı

Zcash ekibi, dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarının, mühendislerin, tasarımcıların ve iş profesyonellerinin bir karışımı. Özgeçmişleri MIT, Johns Hopkins ve Tel Aviv Üniversitesi’dir. Zcash Kurucusu ve CEO’su Zilko Wilcox’un söylediği gibi:

“Bu türünün ilk protokolü. Yıllarca süren bilimsel araştırmaların, ileri mühendislik ve gayretli güvenlik çalışmalarının ürünüdür… Zcash topluluğunu bizimle denemeye, benimsemeye, bir düğümü yönetmeye ve büyüyen ve arkadaş canlısı topluluğa katılmaya teşvik ediyoruz. Zcash mutabakat para birimi, topluluk ağı ve geliştirici destekli kripto para birimidir; aktif katılımınız ağı güçlendirir. ”

Zcash için kalabalık satışı veya ICO yoktu, aksine Deniz Ravikant (Melek listesi kurucusu), Roger Ver (erken Bitcoin yatırımcısı), Erik Voorhees (Shapeshift kurucusu), Barry Silbert (Dijital Para Kurulu kurucusu) ve Fred gibi ünlü bireylerden özel yatırımlar yapıldı Ehrsam (Coinbase’in kurucusu).

Yol Haritası

Zcash ekibi şu anda Sapling sürümünün ikinci ve üçüncü versiyonları üzerinde çalışıyor. Fidan, daha iyi performans, sıfır bilgi geçirmez donanımın işlem imzası donanımından ayrılması ve geliştirilmiş korumalı anahtarlar gibi korumalı işlemler için geliştirmelere odaklanmıştır.

Rekabet Durumu..

Kripto para piyasası gizlilik paralarıyla dolu. Ancak, Zcash’in en büyük rakibi Monero’dur . Monero, size anonimlik sağlamak için RingCT ve Ring Signature (diğer birçok şeyin yanında) kullanır. Görünürde zk-SNARK yok.

Diğer popüler gizlilik kripto para birimleri arasında Dash , PIVX ve ZCoin bulunur . Her jeton özel işlemlere kendine özgü bir şekilde yaklaşır.

Piyasa Durumu..

Çoğunlukla, ZEC fiyatı genel piyasa trendlerini takip etti. 2017’de Ocak 2018’in başında yaklaşık 30 $ (~ 0.0257 BTC) ile tüm zamanların en yüksek 866 $ (~ 0.0516) seviyesinden iyi bir koşuya sahipti. Bununla birlikte, 2017’nin çoğunda ZEC’nin aslında  BTC değerinde düşüyor . Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.1683 BTC’ye ulaştı ancak daha sonra düştü.

Zcash, paraya özgü haberlerin çoğundan etkilenmemiş gibi görünüyor. Tek istisnalardan biri, Mayıs 2018’de Gemini’nin madeni parayı yakında listeleyeceği haberinde fiyatın bir günden az bir sürede yüzde 40’ın üzerine çıkmasıyla meydana geldi.

Bir pazar dönüşü dışında, iğneyi Zcash fiyatına hareket ettirecek tek bir şey var – benimsenmesi. Proje, blockchain ve teknolojideki en iyi isimlerin çoğunun desteğine sahiptir, bu nedenle ufukta olabilecek herhangi bir ödeme yazılımı entegrasyonunun farkında olun.

17.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 27. Sırada yer alıyor.

17.02.2020 tarihi itibariyle Zcash Coin (ZEC) birim fiyatı ₺353,70 TRY, 0,00606707 BTC olarak bulunmaktadır. 

ZEC Satış Noktaları

Çoğu büyük borsada ZEC satın alabilirsiniz. Binance , madeni parayı BTC ve ETH ile bir ticaret çifti olarak listeler. Bithumb, ZW için KRW’ye sahiptir. Ve Coinbase , Kraken , ve Bittrex tüm Zec için USD kabul ediyoruz.

ZEC Nerede Saklanır?

En güvenli, kullanımı en zor olan cüzdan seçeneğiniz, Linux komut satırı istemcisi zcashd’dir . Bununla birlikte, bu cüzdanı yalnızca bilgisayarlarda rahatsanız ve komut satırı arabirimleriyle ilgili deneyiminiz varsa kullanmalısınız.

Zcash Foundation ayrıca Linux, Windows ve Mac işletim sistemleri için bir masaüstü cüzdanı yayınladı .  Ek olarak, Jaxx ve Exodus da ZEC’yi desteklemektedir.

Donanım cüzdanlarını tercih ediyorsanız, şanslısınız. Ledger ve Trezor’un ikisi de ZEC desteğine sahip.

Son Düşünceler

Google ve Facebook gibi şirketler  verilerimizden çok kârlı işletmeler üretti . Bir gizlilik aktivisti olan Max Schrems, Facebook’un üzerinde bir tez belgesi için sahip olduğu bilgileri istedi ve 57 kategoride 1.200 sayfalık bir karakter profili aldı .

Dışarıda bir veri dünyası var ve çoğu insan nasıl çalıştığını ya da onlara karşı nasıl kullanıldığını bilmiyor. Zcash gibi sıfır bilgili kanıtlar ve projeler sizi eski kurumların düşüncesinden korurken, aynı makamların bugünkü kurallara ve yönetmeliklere paradoksal bir şekilde uymalarını sağlıyor.

Vaadi gizlilik odaklı cryptocurrencies ve Zcash ve zk-SNARKS gibi yeni güvenlik katmanları, giderek merkezi ve veri tabanlı dünyada ihtiyaçları önemli bir serinletici hatırlatma vardır ve genellikle göz ardı.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.