Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$68,806.21
+164.89
Ethereum
$3,855.82
-4.3
Litecoin
$83.46
-1.05
DigitalCash
$30.08
-0.46
Monero
$141.62
+0.61
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.34
+0.19
Dogecoin
$0.17
0

Zilliqa Coin (ZIL Coin) nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 79. Sırada Yer Alıyor.

0 1.555

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Zilliqa Coin (ZIL Coin) nedir?

Zilliqa, blok zincirinin boyutu büyüdükçe doğrusal ölçeklendirmeye izin veren parçalamayı uygulamak için tasarlanmış ilk halka açık blok zincirdir.

Bugüne kadar, ölçeklenebilirlik mevcut blockchain teknolojileri için bir sorun olmuştur.

Şu anda, Bitcoin ağı için tüm talebi işleyemiyor ve işlem ücretleri buna göre arttı. Aynı şey sınırlı üretimin akıllı sözleşmelerin gaz yoğun hale gelebileceği anlamına geldiği Ethereum için de geçerli. 

Zilliqa, bir blockchain’in fikir birliğine ulaşma şeklini temelde değiştirir. Parçalama çözümü ağın boyutuyla ölçeklendirilir. Teorik olarak, Zilliqa’nın saniyede işleyebileceği işlem sayısında bir sınırlama yoktur. Bununla birlikte, pratik olarak, ağdaki düğüm sayısına bağlı olarak, Zilliqa saniyede on veya yüz binlerce işlemi işleyebilir.

Zilliqa ayrıca akıllı sözleşmeleri desteklemeyi vaat ediyor. Kırık bir ağda akıllı sözleşmeler yapmak, Zilliqa için önemli bir teknik sorundur.

Bu kılavuzda şunları ele alacağız:

 • Zilliqa Nasıl Çalışır?
 • Madeni Para Arzı
 • Yol Haritası ve Ekibi
 • Piyasa Geçmişi
 • Rekabet
 • ZIL nereden alınır
 • ZIL Nerede Saklanır?
 • Sonuç

Zilliqa Nasıl Çalışır

Ölçeklenebilirlik Sorununu Çözme

Blockchain’in doğasında ölçeklenebilirlik sorunu var. Bir ağda ne kadar fazla düğüm varsa, fikir birliğine ulaşmak o kadar zor olur.

Konuyu açıklamak için, fikir birliği ölçeklendirmesini insanlar açısından düşünmek faydalı olacaktır:

 • Yakın arkadaşlarınızdan oluşan küçük bir grupla karar vermek kolaydır. Her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak herkesin nasıl hissettiğini görmek kolay.
 • İnsanlarla dolu bir oditoryum gibi daha büyük bir grup insan için, hızlı bir şekilde oy vermek üzere insanların ellerini kaldırmasını sağlayabilirsiniz. Ama saymak zorlaşıyor ve herkesin dürüst davrandığından emin olamazsınız.
 • Binlerce veya milyonlarca kişilik gruplarla, daha fazla enerji gerektiren daha karmaşık bir oylama sistemine ihtiyacınız olacak. İnsanların iyi niyetle hareket ettiğinden de emin olamazsınız ve kesinliğe ulaşmak zor – herkesin oy kullandığı hissi ve açık bir cevap var.

Analoji mükemmel olmasa da, ağınız ne kadar büyük olursa fikir birliğinin nasıl daha karmaşık hale geldiğini görebilirsiniz. Konsensüs hızı / kalitesi ve ağ boyutu ters orantılıdır. Biri yükseldiğinde diğeri düşer.

Blockchain ölçeklenebilirliği sorununa yönelik diğer çözümler, bazı bilgileri zincir dışına taşımaya odaklanmaktadır. Ya da, her bir uzlaşma turunda daha fazla işlem üzerinde etkili bir şekilde uzlaşarak, blok büyüklüğünü artırmaya çalışırlar. Bu çözümler bir durma aralığı olarak çalışabilir, ancak ölçeklenebilirlik sorununu temel olarak çözmezler.

Bunu düzeltmek için, tüm sistemin mimarisini değiştirmeniz gerekir, böylece fikir birliği hızı ve ağ boyutu arasında pozitif bir ilişki vardır.

Zilliqa’nın Ölçeklenebilirlik Cevabı

Zilliqa ağa daha fazla düğüm katıldıkça daha fazla işlem gerçekleştirmenin bir yolunu buldu. Blockchain’in sıfırdan yeniden hayal edilmesini içerir. Yeni modelleri, katılan her ~ 600 yeni düğümle ağın verimliliğini artırmak için bir hibrid konsensüs protokolü uygular.

Teoride, her 600 yeni düğümde, Zilliqa’nın iş hacmi işi bölerek artar. Uygulamada, ağ çok büyük olursa (bir milyondan fazla düğüm) yayınla ilgili sorunlar vardır. Yine de, bir milyon düğüm ulaşamayacağımız bir üst sınır.

Bitcoin ve Ethereum’un on binlerce düğümden oluşan ağları hala saniyede 3-15 işlem yapabilir . Buna karşılık,  özel test ağı (AWS sanal testi) üzerindeki testler, 1.800 düğüm çalışırken Zilliqa ağının 1.218 tx / s üretim hacmine sahip olduğunu göstermiştir. Düğüm sayısını 3.600’e ve Zilliqa’nın ağı 2.488 tx / s’ye ölçeklendirilir.

Parçalama: İşi Ağ Üzerinde Bölme

Zilliqa bu ölçeklenebilirliği nasıl başarıyor? Parçalama olarak bilinen bir çözüm kullanırlar. Zilliqa protokolü ağdaki madencilik düğümü sayısını 600 düğümlü gruplara böler. Her grup bir kırık olarak bilinir.

Örneğin, yukarıdaki test ağı örneklerinde, 1.800 düğüm ile çalışırken, test ağı kendisini 3 parçaya böldü. 3.600 düğümle çalışırken 6 parça vardı. Ağa daha fazla düğüm katıldıkça, Zilliqa ağı daha fazla bölebilir ve daha fazla parça oluşturabilir.

Bu kırıkların her biri ağ işlemlerinin kesirli bir kısmını işler. Basitleştirilmiş terimlerle, altı parça varsa, her parça ağ işlemlerinin yaklaşık 1 / 6’sını işleyecektir. Parça sayısı arttıkça, ağ, fikir birliği yükünü parçalar arasında daha fazla böler ve bilgi işlem taleplerini nispeten sabit tutar.

Her kırık, atanan işlemleri diğer kırıklara paralel olarak bir mikroblok halinde işler. “DS dönemi” olarak bilinen paralel işlem süresinin sonunda, bu mikro bloklar blok zincirine eklenen tam bir blok halinde birleştirilir.

DS Komitesi: Kırıkları Yönetmek

Her DS dönemi için, çeşitli parçaları yönetmek için rastgele birkaç düğüm seçilir. “DS komitesi” olarak bilinen bu yönetim komitesi ağı yönetir. Hangi düğümlere hangi kırığa atanacağına karar verirler. Yeni işlem talepleri geldiğinde DS komitesi, işlemleri işlenmek üzere bir parçaya atar. DS çağının sonunda DS komitesi, oluşturduğu kırıkları mikro bloklardan tüm bloğu bir araya getirir.

Fikir birliği bulma: PoW + BFT

Zilliqa bir hibrid konsensüs mekanizması kullanır. Madenciliğe ilk başladığınızda, iş kanıtı (PoW) karmasını tamamlamanız gerekir. PoW, bir makinenin yalnızca bir düğümü çalıştırabileceğini garanti eden bilgi işlem gücü gerektirir. Bu nedenle PoW, Zilliqa’nın kimlik oluşturmasına yardımcı olur. Kötü bir aktörün Sybil saldırısı olarak bilinen ağda bunaltıcı birden fazla kimlik oluşturmasını zorlaştırır . Ancak, ağ konsensüs için iş kanıtı kullanmamaktadır.

Bir düğüm kimliğini kanıtladıktan sonra, bir kırığa atanır. Kırıklar içinde, Zilliqa Pratik Bizans Arıza Toleransı konsensüsü kullanır. Bu, kesinliğe sahip daha yüksek verimli bir konsensüs mekanizmasıdır.  Kesinlik, kırıktaki düğümlerin çoğunun miniblok üzerinde anlaşması gerektiği anlamına gelir. Bir blok, parçalar ve DS komitesi tarafından onaylandıktan sonra, bloğa ondan önce başvurabilen tek bloktur. Kesinliği olan bir uzlaşma mekanizmasında çatal yoktur.

Zilliqa, BFT’yi uygulayan ilk dağıtılmış defter değildir. NEO, Tendermint ve Hyperledger kanıtlanmış BFT konsensüs mekanizmasının versiyonlarını da kullanıyor.

Veri Akışı Sözleşmeleri ve Devlet Parçası

Parça işlemleri oldukça basittir. Çeşitli kırıntılara kolayca işlem doğrulama atayabilirsiniz ve her doğrulama kendi başına durur. Kırıklar arasında çok fazla iletişime ihtiyaç olmamalıdır.

Aynı şey, parçalanmış bir blockchain’de akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) çalıştırmak için geçerli değildir. Sorun akıllı sözleşme eylemlerinin genellikle diğer durumları, değişkenleri ve işlevleri kontrol etmeye dayanmasıdır. Bunu yapmak, parçalar arasında çok fazla iletişim gerektirir. Bu mesajlar ileri geri bantlamanın ve parçalamanın faydalarını ortadan kaldıracak işlem gücü gerektirecektir.

Bu nedenle, Zilliqa’nın sözleşmeleri sadece veri akışı ve fonksiyonel programlamaya odaklanır. Durumların kontrol edilmesine, depolanmasına veya değiştirilmesine izin vermezler. En azından henüz değil.

Şu ana kadar yapılan fikir birliği, güvenli ve verimli bir devlet parçalama şeması bulunmamasıdır. Sözleşmelerin çeşitli parçalanmış eyaletlerde ayrı olarak yürütülmesine izin verirseniz, her türlü potansiyel saldırı, uzlaşma zorlukları ve aşırı çapraz-kırık iletişim olabilir.

Ancak, Ethereum şu anda bir devlet kırma çözümü üzerinde çalışıyor . Bu girişimin gelişiminde ne kadar ilerlediği açık değil.

Bununla birlikte, Zilliqa yine de yüksek verim gerektiren DApp’ler için kullanılabilir. Diğer blok zincirlerde şu anda mümkün olanın ötesinde işlem oranlarına ihtiyaç duyan herhangi bir DApp, Zilliqa’da bir ev bulabilir.

Yeni Bir Programlama Dili

Fonksiyonel programlamayı daha standart ve güvenli hale getirmek amacıyla Zilliqa ekibi Scilla olarak bilinen yeni bir programlama dili geliştirdi.

Scilla durumu ve işlevi ayırır . Bir sözleşmenin iletişim yönleri – para transferi veya başka bir sözleşme çağrısı – ve sözleşmenin yaptığı gerçek hesaplama işi arasında bir ayrım yapan işlevsel bir programlama dilidir.

Yeni dil Turing-complete değil. Bu, belirli türde döngüler veya koşullu ifadeler gerektiren uygulamaları desteklemediği anlamına gelir. Bununla birlikte, eksikliği resmi mantık kanıtlarına tabi olmasını sağlar. Bu, güvenlik açısından önemlidir. Sözleşmeleri kanıtlamak, kullanıcıların bir sözleşmeyi kullanmadan önce doğrulanabilir bir şekilde güvenli olduğunu bilmelerini sağlar.

Scilla, Zilliqa’da desteklenen işlevsel sözleşmeler ile Zilliqa’nın henüz destekleyemediği devlete bağlı sözleşmeler arasındaki farkın belirlenmesine yardımcı olur.

Madeni Para Arzı

Zilliqa, ekosistemi için bir jetona sahiptir. Benzer diğer DApps platformlarda Ethereum veya NEO, işlem ücretlerini ödemek için bir maden teşvik, gaz kontrat yürütülmesi için ve ihale olarak hizmet vermektedir belirteç ZIL gibi.

Başlangıçta ZIL, Ethereum blok zincirine dayanan bir ERC-20 tokeniydi. Zilliqa ana ağı Ocak 2019’un sonunda başlatıldı. Bu lansmanla ERC-20 ZIL tokenleri, Zilliqa yerli tokenlerini değiştirdi. 

Ocak 2019’da 8 milyarın üzerinde tirajlı toplam 12,6 milyar ZIL jetonu var. 

Yol Haritası ve Ekibi

Zilliqa, 2017 yılının sonlarına doğru özel bir finansman turunda ETH’ye eşdeğer 12 milyon dolar kazandı. Özel turdan sonra ETH’nin artan fiyatı, başlangıçta 12 milyon dolar değerindeki özel fonun, yakında projenin 20 milyon dolarlık sabit sınırında değerlendiği anlamına geliyordu.

Sert kapağına çarpan Zilliqa, topluluğuna artık halka açık bir satışa ihtiyaç duymadığını söyledi. Bununla birlikte, topluluk ilgisi nedeniyle Zilliqa , Ocak 2018’de 4445 ETH’yi halka açık bir satışa tahsis etti.

O zamandan beri, Mayıs 2018’de Scilla akıllı sözleşme programlama dili başlatıldı. Kasım ayında test ağı başladı, bu nedenle proje madencileri ve geliştiricileri platformu test etmeye davet etti. 

En son önemli kilometre taşı  31 Ocak 2019’daki ana net lansman oldu. İlk lansman, madencilik ödülleri tahsis edildi ancak hiçbir işleme izin verilmeyen bootstrap modu için ayarlandı. Bu, ağı erken saldırılara karşı korumak içindir. Zilliqa, 2019’un ilk çeyreğinde akıllı sözleşme işlevselliğini ve işlemlerini etkinleştirecek. Bundan sonra, yerel Zilliqa tokenleriyle token takası başlayacak. 

Zilliqa Takımı

Arkasındaki ekip Zilliqa büyük ölçüde bilgisayar mühendisleri ve akademisyenler var.

CEO Xinshu Dong’un doktora derecesi var. Singapur Ulusal Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Doktorası.  Singapur’daki çeşitli ulusal güvenlik projelerinden sorumlu bir siber güvenlik uzmanı. Araştırmaları saygın konferanslarda ve dergilerde de yer aldı.

Prateek Saxena Baş Bilimsel Danışmandır. Doktora derecesi var. California Üniversitesi, Berkeley’den Bilgisayar Bilimi. Şimdi NUS’ta bilgisayar bilimi profesörü.

Amrit Kumar, projenin Araştırma Başkanıdır. NUS’ta Araştırma Görevlisi. Doktora derecesi var. Grenoble-Alpes Üniversitesi’nden ve Fransa’dan Ecole Polytechnique’den bir mühendis diplomasından alınmıştır.

Zilliqa danışma kurulu, blockchain’de öne çıkan figürleri içerir. Bunlar arasında Kyber Network Kurucu Ortağı Loi Luu; FBG Capital Kurucu Ortağı Vincent Zhou; Bitcoin Suisse AG’nin ortağı Nicolai Oster; ve StrongHold Labs’ın Kurucusu ve CEO’su Alexander Lipton.

Ticaret Geçmişi

ZIL, lansmanından bu yana yılda sadece bir büyük fiyat artışı yaşadı. Bu Mayıs 2018’de geldi ve Scilla programlama dili lansmanından hemen önce gerçekleşmiş gibi görünüyor. Bu nedenle, lansmanın duyurusu muhtemelen bu artışa neden oldu.

O zamandan beri, Bitcoin’in ve diğer kriptoların 2018’in son aylarında yaşadığı daha derin ayı piyasası göz önüne alındığında, ZIL’in fiyatı iyi yükseldi.

17.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 79. Sırada yer alıyor.

17.02.2020 tarihi itibariyle Zilliqa Coin (Zil) birim fiyatı ₺0,042251 TRY, 0,00000073 BTC olarak bulunmaktadır. 

Rekabet Durumu..

Yüksek verimli bir akıllı sözleşme programlama platformu olan Zilliqa’nın bazı rekabetleri var.  EOS ve Tron’un ikisi de benzer işlevler sunar. Ayrıca  Aelf , ölçeklenebilirlik için yan zincirleri kullanan bir başka akıllı sözleşme platformudur. Ayrıca 2019’un başlarında bir ana ağ lansmanına giriyor ve yakın bir rakip olabilir. 

ZIL Nereden Alınır..

ZIL belirteci şu anda Binance  ve  Huobi’de mevcut . Son zamanlarda, Coinbase Pro (daha önce GDAX)  da ZIL belirteçlerini listeye başlayacağını doğruladı . 

ZIL Nerede Saklanır?

2019’un 2. çeyreğinde token takasından önce ZIL satın alırsanız, bunları herhangi bir Ethereum ERC-20 uyumlu cüzdanda saklayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanında soğuk depolamayı öneriyoruz . Jeton takasından sonra, büyük olasılıkla resmi bir Zilliqa cüzdanı kullanmanız gerekecektir.

Sonuç

Ölçeklenebilirlik, blockchain ve dağıtılmış defter teknolojileri için bir sorun olmaya devam edecektir. Birçoğunun aksine, Zilliqa ölçeklenebilirlikle başa çıkma konusunda önemli bir projedir. Bu nedenle, platformun kendisi blok zincirinde önemli bir gelişme olabilir. Bununla birlikte, daha geniş olarak, Zilliqa’nın parçalama teknolojisindeki açık kaynaklı atılımlarının önümüzdeki yıllarda diğer blok zinciri projeleri için kullanılmasını beklemektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.