Güncel Bitcoin Haberleri
Bitcoin
$39,444.20
+680.96
Ethereum
$2,165.87
+61.65
Litecoin
$71.90
+0.05
DigitalCash
$31.20
+0.26
Monero
$172.62
-0.33
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$19.64
+0.41
Dogecoin
$0.08
0

Ethereum Classic Coin (ETC) Nedir? Her Açıdan Kapsamlı İnceleme..

Coinmarketcap 15. Sırada Yer Alıyor.

0 859

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic, orijinal Ethereum blok zinciridir ve merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin uygulanmasına izin verir. Proje, temel ilkelere sarsılmaz bir inançtan doğmuştur. Bir kripto para biriminin mantarlanabilir ve blok zincirinin değişmez olmasının önemini sembolize eder.

Bu kılavuzda aşağıdakiler dahil bilmeniz gerekenler ele alınacaktır:

 • Sert Çatal (Hard Fork)
 • Ethereum Classic Nasıl Çalışır?
 • Tarihsel Süreçleri
 • Ethereum Klasik Takımı
 • Madeni Para Arzı ve Sürdürülebilirlik
 • Gelecek Projeler ve Yol Haritası
 • Yarışma
 • Piyasa Analizi
 • ETC nereden alınır
 • ETC Nerede Saklanır?
 • Son düşünceler

Sert Çatal (Hard Fork) ..

Ethereum platformunda DAO (Merkezi Olmayan Özerk Kuruluş) olarak bilinen akıllı bir sözleşme oluşturuldu. DAO aslında yatırımcıların sermayeyi nasıl tahsis edeceklerine oy vereceği bir risk sermayesi fonuydu. Fon o kadar popülerdi ki, o sırada var olan tüm Eterlerin yaklaşık yüzde 14’ünü çekerek 150 milyon dolar topladı.

Akıllı bir sözleşmenin avantajı ve dezavantajı özerk yürütmesidir. Bu durumda, akıllı sözleşmede birinin DAO’dan 3.6 milyondan fazla Eter çalmasına izin veren bir tasarım hatası vardı. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ve topluluğun çoğunluğu, paranın geri ödenebilmesi için blok zincirini 1920000 bloğuna geri döndürecek sert bir çatal yapmak istedi. 

İnsanların fonlarını iade etmek için sert çataldan sonra, orijinal Ethereum blok zinciri kaldı ve şimdi Ethereum Classic veya ETC olarak biliniyor. Orijinal blok zincirini benimsemeye ve desteklemeye devam eden topluluk, değişmez bir blok zincir olması gereken şey üzerinde dışarıdan bir etki olmaması gerektiğine inanıyor. Ethereum Classic o zamandan beri kripto para dünyasında kendi yolunu alevlendirdi. Uzun vadede, Ethereum Classic topluluğu, kodun yasa olduğu ilkeli yaklaşımı benimsemenin bir değeri olduğunu umuyor .

Ethereum Classic Nasıl Çalışır?

Ethereum Classic hakkında bilinmesi gereken en önemli şey akıllı sözleşmelerdir. Nick Szabo, akıllı sözleşmeleri 1994 yılında icat etti. Ancak, o zamanlar, akıllı sözleşmeleri güvenli bir şekilde saklayabilecek merkezi olmayan bir platform yoktu. Blockchain mükemmel bir platform sağladı. Akıllı sözleşmeler Ethereum Classic blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve bir sözleşmenin kurallarını otomatik olarak uygular. Akıllı sözleşmeler bir gün bankacılık, dosya depolama, sigorta, kimlik ve itibar hizmetlerinde vb. Sayısız aracı hizmetini ortadan kaldırabilir.

Ethereum Classic’in Turing-complete Sputnik Sanal Makinesi akıllı sözleşmeleri yürütür. Bir Turing komple makinesi, bir Turing Makinesi’ni simüle edebilir. Alan Turing’in varsayımsal makinesi, herhangi bir bilgisayar algoritmasını simüle etmek için 1 ve 0’lık bir dizenin manipülasyonudur. Bir bilgisayarın bir Turing makinesinden daha fazlasını yapabileceği asla kanıtlanmamıştır ve bu nedenle Sputnik Sanal Makinesi, üzerine kodlanmış herhangi bir bilgisayar programını çalıştırabilir. Ethereum Classic fikri, sadece para birimini ademi merkezileştirmek değil, aynı zamanda merkezi olmayan bir dünya bilgisayarı yapmaktır.

ETC düğümlerinde sanal makineyi finansal olarak çalıştırmak için bir teşvik vardır. Düğümler, sözleşmelerle ilgili işlemleri işlemek için ETC ücretleri alır. Akıllı sözleşmeler, Ether classic’teki insanlara ödeme yapabilir.

Zümrüt Yazılım Geliştirme Kiti (SDK)

Ethereum Classic’e özgü geliştirme , dapps oluşturmak için bir araç seti olan Emerald Software Developer Kit’i üretti. SDK, geliştiriciler için kullanıcı arayüzü, kitaplıklar ve oluşturma araçları gibi başka bileşenler içerir. Ethereum Classic bir platform olduğundan, nihai hedef, mümkün olduğu kadar çok geliştiricinin blok zincirinin üzerine inşa etmektir. ETC, genellikle IoT olarak adlandırılan şeylerin internetine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bir röportajda , ETC geliştiricisi Igor Artamonov, “[a] blok zinciri üzerindeki akıllı sözleşmeler, dağıtılmış ağda, bir makineden makineye protokolde çalışan makineler arasındaki basit anlaşmalar için idealdir ve IoT en belirgin olanıdır. bu uygulama. ”

Geth..

Geth, Go programlama dilini kullanarak “tam bir Ethereum Classic düğümü çalıştıran çok amaçlı bir komut satırı aracı” sağlar. Geth, ETC ekibinin aktif gelişimini gösteren Ethereum’un sert çatalından bu yana yüzde 40’ın üzerinde yeni kod içeriyor. Program yapmanıza olanak sağlar mayın ETC, cüzdan arasındaki transfer fonları, akıllı sözleşmeleri oluşturmak ve hesapları yönetmek.

Tarihsel Süreçleri..

Ethereum Classic, orijinal blok zincirine devam etti ve Temmuz 2016’da Ethereum’dan ayrıldı. Orijinal zincirin çataldan sonra kaybolacağı tahmin edildi. Ancak madencilik ve ticaret devam etti. Sonunda Poloniex ETC’yi listeledi ve fiyat ETH’lerin üçte birine ulaştı.

Çeşitli Ethereum altdizimlerine yapılan sert saldırılardan sonra, ETC “ Bağımsızlık Bildirgesi ” yaptı, “merkezi olmayan, sansüre dayanıklı, izinsiz bir blok zincirine inanıyoruz. Ethereum’un kapatılamayan ve geri dönüşü olmayan akıllı sözleşmeler yapan bir dünya bilgisayarı olarak orijinal vizyonuna inanıyoruz. ”

Bağımsızlık Bildirgesi’nin temel ilkelerinden:

“Kod kanuntur; Ethereum Classic kodunda, defteri kebirin değişmezliği, mantarlanabilirliği veya kutsallığı özelliklerini ihlal eden hiçbir değişiklik yapılmayacaktır; işlemler veya defteri kebir geçmişi hiçbir nedenle geri alınamaz veya değiştirilemez. ”

Açıkçası, bu ilkeler Ethereum ile uyumlu değildi ve bu nedenle ETC artık Ethereum Vakfı ile ilişkili değil.

Sonunda, hırsız ETC’yi DAO hackinden piyasaya attı, ancak şaşırtıcı bir şekilde ETC fiyatı oldukça sabit kaldı. Tüm kaostan sonra, Ethereum Classic sonunda bir geliştirme ekibi kurabildi ve kendi yolunda yola çıktı.

Ethereum Klasik Takımı..

Başlangıçta, Ethereum Klasik takımı ETCDEV kasıtlı olarak daha düşük bir profile sahipti. Yüksek profilli liderin eksikliği, ETC’nin temel felsefesi ademi merkeziyetçi ve güçlü insan etkisinden uzaktır. Ancak bu ekip artık aktif değil.

Şimdi, Ethereum Classic geliştirme ETC Labs ve IOHK Grothendieck ekibi tarafından yönetiliyor.

Madeni Para Arzı ve Sürdürülebilirlik..

ETC, madencilik ve madeni para tedariki söz konusu olduğunda ETH’den büyük ölçüde ayrılıyor.  Ethereum, zamanla iş kanıtıyla madenciliği zorlaştıran yerleşik bir zorluk bombasına sahiptir. Bu, sonunda tüm madencileri kazık kanıtına geçmeye zorlayacaktır. ETC bu zorluk bombasını duraklatıyor ve iş kanıtıyla devam etmeyi amaçlıyor.

Ortalama olarak blok başına beş ETC ödülü ile 10-14 saniyelik blok süreleri vardır. Blok süreleri çok kısa olduğundan, işlem ücretleri nispeten düşüktür ve ortalama ücret yaklaşık bir senttir.

Ethereum Classic, madeni para arzının 210 milyon jetonla kapatılacağı 2025 yılına kadar blok ödülleriyle enflasyonisttir. Ethereum’un sınırı yok ve şimdilik enflasyonist olmayı planlıyor. ETC, bu para politikasının Classic’i daha güvenli bir yatırım haline getirdiğine inanıyor çünkü madeni paraların değeri arzdaki sürekli artış nedeniyle zamanla azalmayacak.

Gelecek Projeler ve Yol Haritası..

2018 yılında, geliştirme ekibi ilk ETC güvenilmez cüzdanı olan Emerald Desktop Wallet’ı çıkardı. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz zorluk zaman bombasını çıkardılar ve ölçeklenebilirlik için yan zincirler üzerinde çalışmaya başladılar. 

Aşırı önümüzdeki iki yıl , Ethereum Klasik ekibi, Ethereum zinciri ile uyumluluğunu geliştirmek Sputnik Virtual Machine geliştirmek ve Authority (PoA) Kanıtı ile yan zincirleri uygulamaya çalışmaktadır.

Yarışma..

Hiç şüphe yok ki ETC şiddetli bir rekabete karşı çıkıyor. Sadece Ethereum’un açık bir rakibi değil, aynı zamanda başka bir akıllı sözleşme sağlayıcısı da var. Özellikle NEO akıllı sözleşme alanında bir isim yaptı. Ancak, ETC “ topluluğu doğrudan rekabete giren diğer teknolojilere daha az odaklanmaya devam ediyor… ve daha çok ortaklıklara ve tamamlayıcı çözümlere odaklanıyor. ”Platformu diğer bazı akıllı sözleşme sağlayıcılarıyla karşılaştırdığınızda, ETC kesinlikle merkezsizleştirme düzeyinde mükemmeldir.

Ticaret Geçmişi..

ETC, genel piyasa değeri için sürekli olarak ilk 20’de yer almaktadır. Hong Kong’daki bir geliştirici konferansından sonra, fiyat 20 dolara kadar yükseldi. Madeni para daha sonra, enflasyonu ortadan kaldırmak için yeni bir para politikasının ilk aşamasından sonra 30 doların üzerinde bir artış gördü. 

ETC, 2017/2018 başı boğa piyasasının yüksekliğinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 45.50 $ (~ 0.00316 BTC) aldı. O zamandan beri, fiyat düşmeye devam etti. Şu anda 4,50 dolar civarında seyrediyor (~ 0,00115 BTC).

Kalkınma ve ilginin büyük kısmı sert çatal Ethereum’a ait olsa da, merkezileşme ve enflasyonun madeni para üzerindeki uzun mesafe üzerindeki etkilerini görmek ilginç olacaktır.

14.02.2020 tarihi baz alarak bakacak olursak koin market piyasasında şuan 15. Sırada yer alıyor.

14.02.2020 tarihi itibariyle ETC Coin (ETC) birim fiyatı ₺71,16 TRY, 0,00115967 BTC olarak bulunmaktadır. 

ETC nereden alınır..

ETC için Binance ve Bittrex’te BTC ve ETH ile ticaret yapabilirsiniz . ETC’yi , kullanımı en kolay seçenek olan Coinbase üzerinden doğrudan USD ile de satın alabilirsiniz .

ETC satın alma dışında, benim de yapabilirsiniz. Proje, web sitelerinde madencilik havuzlarının kapsamlı bir listesini sunmaktadır .

ETC Nerede Saklanır?

ETC belirteçleriniz için birçok depolama seçeneğiniz vardır. İdeal olarak, Ethereum Classic tarafından sağlanan Zümrüt cüzdanını kullanmanız gerekir . Eğer beğeninize göre değilse , ETC ekibinin önerdiği tonlarca ek seçenek vardır.

Mobil bir cüzdan için Jaxx , VB’yi destekler.

Ancak, maksimum güvenlik için Ledger Nano S donanım cüzdanını  veya Trezor’u kullanabilirsiniz . 

Son düşünceler..

ETC ile, değişmez bir blockchain taahhüdüne yatırım yaptığınızı biliyorsunuz. Ekipleri, uzun vadede ilkelerinize bağlı kalmanın bir değeri olduğunu umuyor. ETH ile, insan etkisine dayanarak çatalları sertleştirebilecekleri emsalleri var. Bankacılık çöküşünün küllerinden ortaya çıkan kripto para birimlerini hatırlamak önemlidir. Satoshi Nakamoto başlangıçta finans sektöründeki yolsuzluğa cevap vermek için merkezi olmayan blok zincirleri tasarladı. “ Değişmez blok zincirinin insanın yozlaşma eğiliminden arınmış olması gerekiyordu. “Kripto para hırsızlığı daha önce olmuştu ve tekrar olacak. Sert çatal gerektiren şeyleri nerede çiziyoruz? ETH bu çizgiyi bulanıklaştırırken, ETC topraklarını açıkça kuma çekti.

Yukarıda belirtilen hususlar yatırım tavsiyesi olmayıp, konuya ilişkin bilgi edinmeyi, aksine ileride karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi ve tedbirli olunması gerektiği hususlarını içinde barındırır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.